or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
KLEIN 31907 Replacement Pilot Bit,
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
KLEIN 31907 Replacement Pilot Bit,
SKU1052719
MFGR #31907
$/ea
Replacement Pilot Bit, 1/4'' x 3-1/2'', Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel
Replacement Pilot Bit, 1/4'' x 3-1/2'', Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel
Applicable Materials Steel, Stainless Steel Application For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) ARRA Compliant U Buy American Compliant U Catalog Number 31907 Country of Origin CHN Currency USD Cutting Edge Material Steel EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height 0.20 in Height [Metric] 0.5080 cm Length 6.25 in Length [Metric] 15.8750 cm Overall Length 3-1/2 in Point Angle 118 ° Point Type Split Shank Type Tri-Lobe Size 1/4" x 3-1/2" (0.6 x 8.9 cm) Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Replacement Bit UNSPSC 27112826 UPC 11 09264431907 UPC 12 092644319075 Width 1.92 in Width [Metric] 4.8768 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Pilot Drill Size 1/4 in Shank Size 3/8 in For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) Optimized teeth pattern, Tri-lobe Shank, 118° Split-point Design Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel Tri-lobe shank prevents slipping Tempered high speed steel Use with Klein® 31905 and 31906 arbors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel, Stainless Steel |
| Application | For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 31907 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | Steel |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height | 0.20 in |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Length | 6.25 in |
| Length [Metric] | 15.8750 cm |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Point Angle | 118 ° |
| Point Type | Split |
| Shank Type | Tri-Lobe |
| Size | 1/4" x 3-1/2" (0.6 x 8.9 cm) |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Replacement Bit |
| UNSPSC | 27112826 |
| UPC 11 | 09264431907 |
| UPC 12 | 092644319075 |
| Width | 1.92 in |
| Width [Metric] | 4.8768 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Pilot Drill Size | 1/4 in |
| Shank Size | 3/8 in |
| For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) |
| Optimized teeth pattern, Tri-lobe Shank, 118° Split-point Design |
| Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel |
| Tri-lobe shank prevents slipping |
| Tempered high speed steel |
| Use with Klein® 31905 and 31906 arbors |