or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 DH722221 U(.368) x 3/8 x 3 x 5-23/64 CARBIDE DREAM DRILL W/O COOLANT HOLES (5XD)
SKUPDW~12102800
MFGR #DH722221
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number DH722221 Country of Origin KR Cutting Direction Right Hand Flute Length 3 in Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Helix Angle 30 ° Number of Flutes 2 Point Angle 140 ° Point Length 0.067 in Series DH722 Shank Size 0.375 in Shank Tolerance h6 Through Coolant No Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Finish TiAlN Material Carbide Overall Length 5.3594 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | DH722221 |
| Country of Origin | KR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 3 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Helix Angle | 30 ° |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 140 ° |
| Point Length | 0.067 in |
| Series | DH722 |
| Shank Size | 0.375 in |
| Shank Tolerance | h6 |
| Through Coolant | No |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Finish | TiAlN |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 5.3594 in |
| Steel |