or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® WA602418FSN43PT ENCL,NEMA4,FS,
SKU936878
MFGR #WA602418FSN43PT
Your Cost: $4,422.61/ea
WAFSN3PT, FS, SD, N4, 3PT Handle, ANSI61 60-24-18
WAFSN3PT, FS, SD, N4, 3PT Handle, ANSI61 60-24-18
Application Designed to house electrical and electronic controls, terminals, and instruments in areas that are regularly hosed down or are otherwise very wet. Enclosures are also suitable for outdoor applications. ARRA Compliant C Brand Wiegmann® Buy American Compliant C Catalog Number WA602418FSN43PT Color Gray Construction Continuously Welded Seams Country of Origin US Cover Type Continuous Hinged Currency USD Depth 18 in EU RoHS Indicator N Finish Textured Gross Volume Per Pack 47520.00 Gross Volume per Pack Metric 778710.24 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 108.86 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 24.00 in Height [Metric] 60.9600 cm Lock 3-Point Keylock/Padlock Combo Handle Manufacturer Wiegmann Material Carbon Steel Mounting Freestanding Mounting Type Free-Standing/Floor NEMA Rating NEMA 4 Returnable Y Series WA-FSN43PT Series Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Type 1-Door UNSPSC 39121324 UPC 11 78672586936 UPC 12 786725869367 Width 30.00 in Width [Metric] 76.2000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed to house electrical and electronic controls, terminals, and instruments in areas that are regularly hosed down or are otherwise very wet. Enclosures are also suitable for outdoor applications. |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Wiegmann® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WA602418FSN43PT |
| Color | Gray |
| Construction | Continuously Welded Seams |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Continuous Hinged |
| Currency | USD |
| Depth | 18 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Textured |
| Gross Volume Per Pack | 47520.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 778710.24 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 108.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 24.00 in |
| Height [Metric] | 60.9600 cm |
| Lock | 3-Point Keylock/Padlock Combo Handle |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Material | Carbon Steel |
| Mounting | Freestanding |
| Mounting Type | Free-Standing/Floor |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Returnable | Y |
| Series | WA-FSN43PT Series |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL ListedPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Door |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78672586936 |
| UPC 12 | 786725869367 |
| Width | 30.00 in |
| Width [Metric] | 76.2000 cm |