or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ HCT2DH32 Panelboard Drip Hood, For Use With I-Line™ HCM Series Panelboard Interior, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ HCT2DH32 Panelboard Drip Hood, For Use With I-Line™ HCM Series Panelboard Interior, Surface Mount
SKUPDW~6403097
MFGR #HCT2DH32
$/ea
Square D™ I-Line™ Panelboard Drip Hood, For Use With: I-Line™ HCM Series Panelboard Interior, Surface Mount, 48 in H x 32 in W x 8-3/4 in D
Square D™ I-Line™ Panelboard Drip Hood, For Use With: I-Line™ HCM Series Panelboard Interior, Surface Mount, 48 in H x 32 in W x 8-3/4 in D
Alternate Catalog Number HCT2DH32 Application Panelboard HCM 32 in 48 in 8.25 in ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HCT2DH32 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2821.00 Gross Volume per Pack Metric 46227.73 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0442 lb Gross Weight per Pack Metric 4.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 15.7480 in Height [Metric] 15.7480 cm Item Group 00016 Length 82.5500 in Length [Metric] 82.5500 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446223&lang=en-us Mounting Surface Returnable Y Size 2.52 in Standard CULUS-CE Sub Brand I-LINE UNSPSC 39121112 UPC 11 78590141692 UPC 12 785901416920 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 35.5600 in Width [Metric] 35.5600 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Drip hood Panelboard HCM 32 in 48 in 8.25 in 32 in W x 8-1/4 in D box
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HCT2DH32 |
| Application | Panelboard HCM 32 in 48 in 8.25 in |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HCT2DH32 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2821.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 46227.73 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0442 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 15.7480 in |
| Height [Metric] | 15.7480 cm |
| Item Group | 00016 |
| Length | 82.5500 in |
| Length [Metric] | 82.5500 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446223&lang=en-us |
| Mounting | Surface |
| Returnable | Y |
| Size | 2.52 in |
| Standard | CULUS-CE |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590141692 |
| UPC 12 | 785901416920 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 35.5600 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Drip hood |
| Panelboard HCM 32 in 48 in 8.25 in |
| 32 in W x 8-1/4 in D box |