or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5729460 T-Max® P Turning Cutting Unit, 2.559 in, 4.0551 in OAL, Neutral, VNMG 160408 Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5729460 T-Max® P Turning Cutting Unit, 2.559 in, 4.0551 in OAL, Neutral, VNMG 160408 Insert
SKU1227662
MFGR #5729460
$/ea
Sandvik Coromant Turning Cutting Unit, Series: T-Max® P, 2.559 in Head Length/Projection, 4.0551 in Overall Length, V-35 deg Diamond Insert, Insert Compatibility: VNMG 160408, Neutral Cutting, 0.0236 in Center to Cutting Edge, Steel
Sandvik Coromant Turning Cutting Unit, Series: T-Max® P, 2.559 in Head Length/Projection, 4.0551 in Overall Length, V-35 deg Diamond Insert, Insert Compatibility: VNMG 160408, Neutral Cutting, 0.0236 in Center to Cutting Edge, Steel
Alternate Catalog Number C6-DVVNN-00065-16 Catalog Number 5729460 Center to Cutting Height 63mm Country of Origin SE Finish -4 Gross Weight Per Pack 1.9800 lb Head Length|Projection 2.559 in IC 0 Insert Style V-35 deg Diamond Item Group 410 Master Insert VNMG 16 04 08 Material Steel Overall Length 4.0551 in Series T-Max® P Torque Newton Meters 3 Type Neutral UPC 11 69826228141 Warranty 410 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Center to Cutting Edge 0.0236 in Cutting Direction Neutral Insert Compatibility VNMG 160408 Insert Holding Method Steel Internal or External External Number of Inserts 103 mm System Size C6 0 deg body machine side 20 life cycle state 0 deg body workpiece side Axial concentric and radial coolant entry 10 bar coolant Floating wedge, RC hole Decentral coolant exit with nozzles, adjustable 63 mm Dia connection 190 mm Dia minimum bore 72.5 deg cutting edge -13 deg inclination 70 deg ramping 3 Nm torque 3/8 in insert seat size 65 mm maximum overhang 17.5 deg lead -4 deg rake Bolt and segment clamping adaptive interface ANSI Code: C6-DVVNN-00065-16 ISO Code: C6-DVVNN-00065-16
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | C6-DVVNN-00065-16 |
| Catalog Number | 5729460 |
| Center to Cutting Height | 63mm |
| Country of Origin | SE |
| Finish | -4 |
| Gross Weight Per Pack | 1.9800 lb |
| Head Length|Projection | 2.559 in |
| IC | 0 |
| Insert Style | V-35 deg Diamond |
| Item Group | 410 |
| Master Insert | VNMG 16 04 08 |
| Material | Steel |
| Overall Length | 4.0551 in |
| Series | T-Max® P |
| Torque Newton Meters | 3 |
| Type | Neutral |
| UPC 11 | 69826228141 |
| Warranty | 410 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Center to Cutting Edge | 0.0236 in |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Compatibility | VNMG 160408 |
| Insert Holding Method | Steel |
| Internal or External | External |
| Number of Inserts | 103 mm |
| System Size | C6 |
| 0 deg body machine side |
| 20 life cycle state |
| 0 deg body workpiece side |
| Axial concentric and radial coolant entry |
| 10 bar coolant |
| Floating wedge, RC hole |
| Decentral coolant exit with nozzles, adjustable |
| 63 mm Dia connection |
| 190 mm Dia minimum bore |
| 72.5 deg cutting edge |
| -13 deg inclination |
| 70 deg ramping |
| 3 Nm torque |
| 3/8 in insert seat size |
| 65 mm maximum overhang |
| 17.5 deg lead |
| -4 deg rake |
| Bolt and segment clamping adaptive interface |
| ANSI Code: C6-DVVNN-00065-16 |
| ISO Code: C6-DVVNN-00065-16 |