or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CMRB-9-LT CMRB Line Voltage Standard Range Occupancy Sensor, 120/277 VAC, Passive Infrared Sensor, 67 deg
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CMRB-9-LT CMRB Line Voltage Standard Range Occupancy Sensor, 120/277 VAC, Passive Infrared Sensor, 67 deg
SKU880195
MFGR #CMRB 9 LT
$/ea
The CMRB 9 Series Standard Range occupancy sensor mounts directly to the end of a fluorescent fixture and utilizes the industry's leading Passive Infrared (PIR) technology to provide amazing sensitivity to small motions and excellent payback. The sensor is line powered and can switch loads directly without the need for a power pack. A CMRB 9 is typically installed on each fixture when used in long corridors with concrete ceilings and pendant or surface fixtures spaced 10 to 20 ft apart. This approach maximizes energy savings and may be more cost effective than running low voltage wiring. When mounting above 15 ft the CMRB 6 Series is a better option than the CMRB 9; and when mounting below 8 ft or for greater radial coverage the CMRB 10 Series should be alternatively considered. Additionally, for areas with obstructions, the CMRB PDT 9 should is recommended.
The CMRB 9 Series Standard Range occupancy sensor mounts directly to the end of a fluorescent fixture and utilizes the industry's leading Passive Infrared (PIR) technology to provide amazing sensitivity to small motions and excellent payback. The sensor is line powered and can switch loads directly without the need for a power pack. A CMRB 9 is typically installed on each fixture when used in long corridors with concrete ceilings and pendant or surface fixtures spaced 10 to 20 ft apart. This approach maximizes energy savings and may be more cost effective than running low voltage wiring. When mounting above 15 ft the CMRB 6 Series is a better option than the CMRB 9; and when mounting below 8 ft or for greater radial coverage the CMRB 10 Series should be alternatively considered. Additionally, for areas with obstructions, the CMRB PDT 9 should is recommended.
Alternate Catalog Number 184F9V Application Cafeteria, Classroom, Closet/Storage Room, Conference Room, Examination Room, Hospital, Kitchen, Living Area, Locker Room, Open Office, Patient Room, Private Office, Restroom ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CMRB 9 LT Color White Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.63 in H x 3.63 in W x 1.5 in D Environmental Conditions Indoor EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Length 4.50 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Plastic Mounting Fixture Power Rating 1/4 hp Response Frequency 50/60 Hz Sensing Range 360 degrees Series CMRB Standard cUL, UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL/cUL Listed Supply Voltage 120, 277 Temperature Rating 14 to 160 °F Time Delay 30 s to 20 min Type Line Voltage UNSPSC 39122236 UPC 11 74597586375 UPC 12 745975863754 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm Stock Status NONSTOCK Brand SensorSwitch™ Manufacturer Acuity Brands Coverage 360 ° Mounting Type Fixture Sensor Type PIR Viewing Angle 67 ° Voltage Rating 120/277 VAC Cafeteria, Classroom, Closet/Storage Room, Conference Room, Examination Room, Hospital, Kitchen, Living Area, Locker Room, Open Office, Patient Room, Private Office, Restroom The CMRB 10 Series occupancy sensor mounts directly to the end of a pendant or surface mount fixture and utilizes the industry’s leading Passive Infrared (PIR) technology to provide maximum viewing from the ceiling. The sensor is line powered and can switch loads directly without the need for a power pack. When mounted at 9 ft (2.74 m), this sensor views up to 28 ft (8.53 m) in all directions. Its circular coverage pattern is designed for walking motions; making it ideal for T-shaped intersections in corridors, or other areas where wall mounting a sensor is not practical. The CMRB 10 is also the best sensor for low ceiling applications. For example, when mounted at only 7 ft (2.13 m), the height of pick aisles in many distribution centers, the CMRB 10 provides a 32 ft (9.75 m) diameter pattern of coverage. In applications where detection of minor motion is also required, the CMRB PDT 10 Series Dual Technology sensor is recommended. 100% digital PIR detection, excellent RF immunity 100 hr lamp burn-in timer mode Self-contained relay, no power pack needed No minimum load requirements Interchangeable hot and load wires, impossible to wire backwards Adjustable time delays No field calibration or sensitivity adjustments required Convenient test mode Compatible with electronic and magnetic ballasts CFLs, LED and incandescent 800 W at 120 VAC, 1200 W at 277 VAC, 1500 W at 347 VAC maximum load per pole Sinks < 20 mA, 40 ballasts at 0.5 mA each Gloss finish 1/2 in knockout mounting Low Temp/high humidity Green LED indicator
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 184F9V |
| Application | Cafeteria, Classroom, Closet/Storage Room, Conference Room, Examination Room, Hospital, Kitchen, Living Area, Locker Room, Open Office, Patient Room, Private Office, Restroom |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CMRB 9 LT |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.63 in H x 3.63 in W x 1.5 in D |
| Environmental Conditions | Indoor |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length | 4.50 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting | Fixture |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Response Frequency | 50/60 Hz |
| Sensing Range | 360 degrees |
| Series | CMRB |
| Standard | cUL, UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL/cUL Listed |
| Supply Voltage | 120, 277 |
| Temperature Rating | 14 to 160 °F |
| Time Delay | 30 s to 20 min |
| Type | Line Voltage |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 74597586375 |
| UPC 12 | 745975863754 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SensorSwitch™ |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Coverage | 360 ° |
| Mounting Type | Fixture |
| Sensor Type | PIR |
| Viewing Angle | 67 ° |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Cafeteria, Classroom, Closet/Storage Room, Conference Room, Examination Room, Hospital, Kitchen, Living Area, Locker Room, Open Office, Patient Room, Private Office, Restroom |
| The CMRB 10 Series occupancy sensor mounts directly to the end of a pendant or surface mount fixture and utilizes the industry’s leading Passive Infrared (PIR) technology to provide maximum viewing from the ceiling. The sensor is line powered and can switch loads directly without the need for a power pack. When mounted at 9 ft (2.74 m), this sensor views up to 28 ft (8.53 m) in all directions. Its circular coverage pattern is designed for walking motions; making it ideal for T-shaped intersections in corridors, or other areas where wall mounting a sensor is not practical. The CMRB 10 is also the best sensor for low ceiling applications. For example, when mounted at only 7 ft (2.13 m), the height of pick aisles in many distribution centers, the CMRB 10 provides a 32 ft (9.75 m) diameter pattern of coverage. In applications where detection of minor motion is also required, the CMRB PDT 10 Series Dual Technology sensor is recommended. |
| 100% digital PIR detection, excellent RF immunity |
| 100 hr lamp burn-in timer mode |
| Self-contained relay, no power pack needed |
| No minimum load requirements |
| Interchangeable hot and load wires, impossible to wire backwards |
| Adjustable time delays |
| No field calibration or sensitivity adjustments required |
| Convenient test mode |
| Compatible with electronic and magnetic ballasts CFLs, LED and incandescent |
| 800 W at 120 VAC, 1200 W at 277 VAC, 1500 W at 347 VAC maximum load per pole |
| Sinks < 20 mA, 40 ballasts at 0.5 mA each |
| Gloss finish |
| 1/2 in knockout mounting |
| Low Temp/high humidity |
| Green LED indicator |