or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI SHC1023 CORD CONN, STR ML, .38-
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI SHC1023 CORD CONN, STR ML, .38-
SKU26496
MFGR #SHC1023
Your Cost: $11.05/ea
CORD CONN, STR ML, .38-.50", 1/2", ALUM
CORD CONN, STR ML, .38-.50", 1/2", ALUM
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type Jacketed Catalog Number SHC1023 Connection Type Straight Male Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.13 in Length 1.85 in Length [Metric] 4.6990 cm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 514B Type Straight Male UNSPSC 39121431 UPC 11 78358520023 UPC 12 783585200231 Width 1.13 in Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Finish Machined Material Aluminum Application Straight Male- Form 2 Color Metallic Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Mounting Locknut or Tapped Opening NEMA Rating NEMA Type 4, 4X, 12 and 13 Number Of Conductors Single Returnable Y Standard UL LISTED Sub Brand Kellems Wire Management Straight Male- Form 2 Standard Product Provides durable performance Knurled finish makes them easy to handle and maintain UL listing by hand tightening Lightweight design Suitable for use in wet locations when used with a listed nylon washer between box and fitting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | Jacketed |
| Catalog Number | SHC1023 |
| Connection Type | Straight Male |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.13 in |
| Length | 1.85 in |
| Length [Metric] | 4.6990 cm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 514B |
| Type | Straight Male |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78358520023 |
| UPC 12 | 783585200231 |
| Width | 1.13 in |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Finish | Machined |
| Material | Aluminum |
| Application | Straight Male- Form 2 |
| Color | Metallic |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Mounting | Locknut or Tapped Opening |
| NEMA Rating | NEMA Type 4, 4X, 12 and 13 |
| Number Of Conductors | Single |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Sub Brand | Kellems Wire Management |
| Straight Male- Form 2 |
| Standard Product |
| Provides durable performance |
| Knurled finish makes them easy to handle and maintain UL listing by hand tightening |
| Lightweight design |
| Suitable for use in wet locations when used with a listed nylon washer between box and fitting |