Hubbell Premise Wiring ScrubShield® SystemOne S1R4SPSIMPLEX (1) 1.4 in Opening/Standard Sized Sub Plate, 4 in Dia, Composite
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
SKU888318
MFGR #S1R4SPSIMPLEX
PREMISE WIRING ScrubShield® SystemOne Sub Plate, (1) 1.4 in Opening/Standard Sized, 4 in Dia, Recessed Mount, For Use With: CFB Series 4 in Recessed Concrete Fire Rated Poke Throughs, Composite, Black
Application
Recessed 4" SystemOne Installation
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Cable Entry
Through Cover
Catalog Number
S1R4SPSIMPLEX
Color
Black
Construction
Steel
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
N
Finish
White Paint
Gross Weight Per Pack
0.3500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.16
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.40 in
7.6200 cm
Mounting
(2) Screw Mount
Mounting Type
Recessed
Returnable
N
Size
Standard Sized Product
Standard
CULUS
Standards
ARRA, BuyAmerican Act, UL 514A, cULus Listed
Sub Brand
Recessed Concrete/Access Floor Boxes
Suitable For Use With
CFB Series 4 in Recessed Concrete Fire Rated Poke Throughs
Type
(1) 1.4 in Opening/Standard Sized
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer
Hubbell
Diameter
4 in
Length
3.00 in
Material
Composite
Width
4.40 in