or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering M18GRYPQ EZ-LIGHT™ M18 General Purpose Indicator Light, 10 to 30 VDC, 25 mA, Threaded Mount
Banner Engineering M18GRYPQ EZ-LIGHT™ M18 General Purpose Indicator Light, 10 to 30 VDC, 25 mA, Threaded Mount
SKU211723
MFGR #M18GRYPQ
Your Cost: $125.00/ea
Banner Engineering EZ-LIGHT™ Indicator Light, General Purpose, Series: M18, 10 to 30 VDC, 25 mA, Green/Red/Yellow Lens, Thermoplastic Lens, LED Lamp, Bezel/Housing: Nickel Plated Brass, 18 mm L, Integral QD Terminal, IP67, Threaded Mount, Environmental Conditions: -40 to 50 deg C Temperature
Banner Engineering EZ-LIGHT™ Indicator Light, General Purpose, Series: M18, 10 to 30 VDC, 25 mA, Green/Red/Yellow Lens, Thermoplastic Lens, LED Lamp, Bezel/Housing: Nickel Plated Brass, 18 mm L, Integral QD Terminal, IP67, Threaded Mount, Environmental Conditions: -40 to 50 deg C Temperature
Bezel|Housing Nickel Plated Brass Catalog Number M18GRYPQ Country of Origin US Enclosure Type IP67 Environmental Conditions -40 to 50 deg C Temperature Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Lamp Type LED Lens Color Green/Red/Yellow Lens Material Thermoplastic Series M18 Size 18 mm L Terminal Type Integral QD Type General Purpose UNSPSC 32151502 UPC 11 66248874039 UPC 12 66248874039 Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Amperage Rating 25 mA Mounting Type Threaded Voltage Rating 10 to 30 VDC M18 indicators are compact, yet extremely rugged indicators that are easy-to-install with an 18 MM threaded base; These compact devices are completely self-contained and offer easy-to-see operator guidance on the factory floor; 18 MM barrel-mount indicator with nickel-plated brass housing; Ideal for operator guidance and equipment status indication; Rugged, completely epoxy encapsulated design can withstand harsh conditions; Protected against reverse polarity, transient voltages; Entire translucent diffuser or dome provides indication, when connected to discrete output of 3-wire or 4-wire sensors; Fully encapsulated IP67, thermoplastic diffuser
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bezel|Housing | Nickel Plated Brass |
| Catalog Number | M18GRYPQ |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | IP67 |
| Environmental Conditions | -40 to 50 deg C Temperature |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Lamp Type | LED |
| Lens Color | Green/Red/Yellow |
| Lens Material | Thermoplastic |
| Series | M18 |
| Size | 18 mm L |
| Terminal Type | Integral QD |
| Type | General Purpose |
| UNSPSC | 32151502 |
| UPC 11 | 66248874039 |
| UPC 12 | 66248874039 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Amperage Rating | 25 mA |
| Mounting Type | Threaded |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| M18 indicators are compact, yet extremely rugged indicators that are easy-to-install with an 18 MM threaded base; These compact devices are completely self-contained and offer easy-to-see operator guidance on the factory floor; 18 MM barrel-mount indicator with nickel-plated brass housing; Ideal for operator guidance and equipment status indication; Rugged, completely epoxy encapsulated design can withstand harsh conditions; Protected against reverse polarity, transient voltages; Entire translucent diffuser or dome provides indication, when connected to discrete output of 3-wire or 4-wire sensors; Fully encapsulated IP67, thermoplastic diffuser |