or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance L3608T AC Motor, 230 VAC, 19.5 A, 184 Frame, 5 hp, 3450 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance L3608T AC Motor, 230 VAC, 19.5 A, 184 Frame, 5 hp, 3450 rpm
SKU1154827
MFGR #L3608T
Your Cost: $1,886.44/ea
List: Baldor-Reliance AC Motor, 230 VAC, 19.5 A, 60 Hz, 5 hp, 1, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 184 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 26 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 18.06 in L x 11.65 in W x 11.13 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 230 VAC, 19.5 A, 60 Hz, 5 hp, 1, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 184 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 26 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 18.06 in L x 11.65 in W x 11.13 in H
Application General purpose Base Rigid Catalog Number L3608T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 88.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN L Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810080 UPC 12 78156810080 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 184 Full Load Current 19.5 A Horsepower 5 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 1.00 Speed Rating 3,450 rpm Voltage Rating 230 V General Purpose 5HP,3450RPM,1PH,60HZ,184T,3640LC,TEFC,F1 Snap action starting switch Gasketed conduit box and capacitor cover Base seam is welded to the frame 99 power factor Rigid base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | L3608T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 88.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | L |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810080 |
| UPC 12 | 78156810080 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 184 |
| Full Load Current | 19.5 A |
| Horsepower | 5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 3,450 rpm |
| Voltage Rating | 230 V |
| General Purpose |
| 5HP,3450RPM,1PH,60HZ,184T,3640LC,TEFC,F1 |
| Snap action starting switch |
| Gasketed conduit box and capacitor cover |
| Base seam is welded to the frame |
| 99 power factor |
| Rigid base |
| Continuous duty |